Geri Dönüşüm Tekstil Projeleri Nelerdir?

Günümüzde kullanılmayan bu kıyafetlerin değerlendirilmesi için pek çok çalışma yapılmakta. Ülkemizde şu anda pek çok belediye ve de kuruluşun düzenlediği geri dönüşüm kıyafet projeleri bulunmakta. Sokak ya da caddelerin işlek yerlerinde bulunan kullanılmayan kıyafet kumbaralarını kullanarak, artık giyilmeyen kıyafetlerinizin hem çöpe giderek doğaya zarar verilmesini önleyebilir hem de ihtiyaç sahiplerine bu konularda yardımcı olabilirsiniz. Bu kıyafet toplama kutularından çıkarılan kullanılabilecek haldeki kıyafetler, öncelikle kuru temizlemeye sonra da ihtiyacı olan vatandaşlarımıza gidiyor. Bunun yanında tekrar giyimi ya da kullanılması mümkün olmayan durumdaki kıyafetler ise tekstil ürünlerinin geri dönüşümünü yapan kuruluş ve firmalara yönlendiriliyor. Çöplere atılan kıyafetlerin büyük bir kısmı dönüşüme sokularak tekrar kullanılabilir duruma getirilebilir.

 

Geri dönüşüm kıyafetleri erkek ya da kadın ürünleri olarak ayrılmıyor. Siz de kıyafetlerinizi bu toplama kutularına atarak doğamıza ve ihtiyaç sahiplerine destek olabilirsiniz.

Bunların yanında, kıyafetlerinizi kutulara ulaştıramıyor ya da kendiniz değerlendirmek istiyorsanız yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz. Evinizde bulunan gündelik gereçlerle yenileme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Eski uzun eteklerinizi elbiseye, uzun kollu gömleklerinizi modaya uygun kolsuz gömleklere çevirerek yeni tarzdaki kıyafetlerinizi hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Kullanmadığınız kıyafetleri ufak tefek bir kaç dokunuşla eskisinden daha güzel hale getirerek hayatınıza tekrar katabilirsiniz.